Kazein

2 proizvod(a)
Sortiraj
Casein Complex 2kg

★★★★★

59,90 €

Što je kazein?

Kazein je jedan važan izvor proteina za izgradnju mišića i podporu dijeti. Kazein je omiljen među sportašima, bodybuilderima te ženama i muškarcima svjesnim svoje figure. On vam može pomoći u postizanju vlstitih ciljeva u pogledu snage i kondicije. Uz odabir pravog kazein proteina uravnotežena prehrana je osnovni uvijet. Brojni životinjski proizvodi, a posebice mliječni proizvodi također su prirodni izvori proteina. Obje grupe proteina opskrbljavaju tijelo tijekom dana hranjivim sastojcima te zbog različitog metaboliziranja proizvoda nude različite prednosti u različito doba dana i tjekom treninga. Ta se korist može optimizirati ciljanom uporabom kazeinskog proteinskog shakea.

Koje prednosti ima kazein?

Proteini kazeina daju tijelu proteine neophodne za održanje i izgradnju mišića. Pri odabiru pravog proizvoda za pravo vrijeme korištenja pomaže biološka vrijednost proizvoda. Ona daje informaciju koliko dobro tijelo može preraditi i iskoristiti određeni protein. Kazein ima biološku vrijednost od oko 77. To je dobra vrijednost za njednu specijalnu svrhu koju on treba ispuniti. Ovako niska biološka vrijednost čini protein kazeina proizvodom koji se duže probavlja i samim time duže apsorbira. Probavljivanje i apsorpcija traje oko 8 sati. To znači da za to vrijeme hranjive tvari stoje tijelu na raspolaganje. Pozitivna ravnoteža aminokiselina kazeinskih shakova koji obično sadrže dosta BCAA i glutamina također je važna bodybuilderima i ostalim sportašima.

Kako se pije kazein?

Kazein je vrlo vrijedan izvor proteina koji se lagano probavljuje i iskorištava u tijelu. Zbog toga ga mnogi sportaši piju direktno prije spavanja navečer. Na taj način osiguravaju tijelu konstantan i ravnomjeran dotok aminokiselinama koje podupiru izgradnju mišića i spriječavaju njihovu razgradnju (katabolizam). Kazein može biti i dobra proteinska pomoć i tijekom dana - npr. tijekom dijete. Kazein protein shake može biti koristan i tijekom radnog vremena kada sastanci i raznorazni termini ometaju vrijeme za vaš proteinski obrok. Neposredno nakon treninga sportaši bi ipak trebali uzimati proteine sirutke (whey); tada hranjive tvari stoje na raspolaganju samo 30 minuta i tijelo ih treba brzo iskoristiti što je nužno nakon intenzivnog treninga. Na ovaj način dostupne aminokiseline odmah kreću u reparaturu oštećenog mišićnog tkiva. U sportovima snage preporuča se unos 2.2 g proteina po kilogramu tjelesne težine na dan. To je jedna ogromna količina proteina koja se najbolje unese putem dodatka kao što je kazein koji je u tom slučaju potrebno uzimati navečer prije spavanja da se spriječi katabolizam, ujutro nakon ustajanja i još tijekom dana. Kazein također može pomoći održati mišićnu masu tijekom dijeta kada tijelu treba dodatna potpora da ne katabolira.

Kako se proizvodi kazein?

Kazein se dobiva iz mlijeka koje se sastoji od dvije različite vrste proteina - udio sirutke (wheya) je 20%, a kazeina 80%. U mlijeku oni nisu odvojeni nego su jedna mješavina proteina sirutke i kazeina. Koagulacija kazeina daje mliječnim proteinima čvrstu konzistenciju. Na ovaj način nastaje osnovni proizvod koji se kasnije prerađuje do sira i kvarka. Obje skupine proteina sadržane su u mliječnim proizvodima koje unosimo u tijelo. Međutim, u branši sportske prehrane već neko vrijeme postoji razdvajanje na proteine sirutke i kazeina. Dakle, samo za potrebe sportske prehrane se vrši razdvajanje te dvije vrste proteina kako bi se dobili što veći učinci i jednog i drugog. 

Proces proizvodnje kazeina obuhvaća sljedeće korake:

  1. Prikupljanje i pasterizacija mlijeka - Proces počinje prikupljanjem svježeg kravljeg mlijeka, koje se zatim pasterizira kako bi se eliminirale bakterije i produžila trajnost mlijeka.
  2. Koagulacija mlijeka - Nakon pasterizacije, mlijeku se dodaju enzimi poput renina (ili kiselina, poput limunske kiseline), koji uzrokuju koagulaciju kazeina, odnosno zgrušavanje proteina u mlijeku. Ovo odvaja kazein od tekuće frakcije, odnosno sirutke.
  3. Separacija kazeina - Nakon koagulacije, dobiveni sirni grudvice (koje sadrže kazein) odvajaju se od tekućeg dijela mlijeka (sirutke). Taj dio se naziva kazeinska skuta.
  4. Ispiranje i sušenje - Kazeinska skuta se ispire vodom kako bi se uklonile preostale nečistoće i neželjene komponente. Nakon ispiranja, skuta se suši, obično u sušarama s vrućim zrakom ili spray-drying metodom, kako bi se uklonila vlaga i dobio fini kazeinski prah.
  5. Mljevenje i pakiranje - Osušeni kazein se melje u fini prah i zatim se pakira u hermetički zatvorene posude kako bi se očuvala svježina i spriječilo upijanje vlage.
  6. Dodavanje okusa i drugih dodataka (opcionalno) - Prije pakiranja, prahu se mogu dodavati okusi, vitamini ili drugi dodaci kako bi se prilagodio okusu i potrebama korisnika.
  7. Kontrola kvalitete - Na kraju, gotov proizvod prolazi kroz rigoroznu kontrolu kvalitete kako bi se osiguralo da zadovoljava standarde u pogledu sastava, mikrobiološke čistoće i drugih karakteristika.

Da li je bolji whey ili kazein?

Whey protein i kazein su dva najpoznatija proteinska suplementa koja se koriste u sportskoj prehrani, ali svaki od njih ima svoje specifične karakteristike koje ih čine pogodnima za različite potrebe i ciljeve.

Whey protein je brzo probavljiv protein koji tijelo brzo apsorbira. Zbog toga je idealan za konzumaciju neposredno nakon treninga, kada mišići trebaju brz izvor proteina za oporavak i rast. Whey protein je bogat esencijalnim aminokiselinama, uključujući leucin, koji je ključan za sintezu proteina u mišićima. Njegova brza apsorpcija pomaže u smanjenju mišićnog katabolizma i potiče anabolizam, što ga čini izvrsnim izborom za sportaše koji žele maksimizirati mišićni oporavak i rast.

S druge strane, kazein je sporije probavljiv protein, što znači da se postupno oslobađa u tijelu i osigurava stabilan dotok aminokiselina tijekom dužeg vremenskog razdoblja. Ovaj protein je idealan za konzumaciju prije spavanja jer pomaže u sprečavanju noćnog katabolizma, odnosno razgradnje mišićnog tkiva tijekom sna. Kazein također pruža dugotrajan osjećaj sitosti, što može biti korisno za one koji pokušavaju smanjiti unos kalorija ili kontrolirati apetit.

U konačnici, odluka između whey proteina i kazeina ovisi o specifičnim ciljevima sportaša. Ako je glavni cilj brz oporavak i izgradnja mišićne mase odmah nakon treninga, whey protein je bolji izbor. S druge strane, ako želite osigurati dugotrajan dotok proteina, posebno tijekom noći, kazein je pravi izbor. Idealno bi bilo kombinirati oba proteina u skladu s potrebama tijela tijekom dana i noći kako bi se postigli optimalni rezultati. 

Tko se odluči za kazein ima dvije različite vrste na raspolaganju. Prvi je micelarni kazein koji je ostavljen u svom prirodnom sastavu što znači da sadrži oko 80% kazeina i 20% sirutke (wheya). Otporan je i na toplinu do 120 stupnjeva pa se može koristiti i za pečenje. Drugi me kalcij kazeinat koji se češće nudi na tržištu te sadrži manje ugljikohidrata i masti. Razlog tome je da su tijekom proizvodnje prirodne komponente mlijeka odvojene jedna od druge - to rezultira čistim kazeinom.

Koje su mane kazeina?

Kazein ima nekoliko mana koje treba uzeti u obzir, posebno u kontekstu sportske prehrane i općeg zdravlja:

  1. Osjetljivost na laktozu: Kazein je mliječni protein, pa može sadržavati određenu količinu laktoze. Osobe koje su osjetljive ili intolerantne na laktozu mogu imati probavne smetnje poput nadutosti, grčeva ili proljeva nakon konzumacije kazeina.

  2. Tekstura i okus: Neki korisnici smatraju da kazein ima gušću teksturu i "kremastiji" okus, što može biti manje privlačno za piće u usporedbi s whey proteinom, koji je obično lakši i tanji. Ova tekstura može otežati miješanje kazeina s drugim tekućinama.

  3. Veća cijena: U nekim slučajevima, kazein može biti skuplji od whey proteina, posebno micelarni kazein koji se smatra kvalitetnijim oblikom ovog proteina.

Ove mane ne znače da je kazein loš izbor, ali je važno biti svjestan ovih aspekata i odabrati suplement koji najbolje odgovara individualnim potrebama i ciljevima.

Što donosi unos kazeina tijekom mršavljenja?

Unos kazeina tijekom dijete može imati nekoliko pozitivnih učinaka koji mogu pomoći u postizanju ciljeva mršavljenja i očuvanja mišićne mase:

  1. Dugotrajan osjećaj sitosti: Kazein je sporije probavljiv protein, što znači da pruža dugotrajan osjećaj sitosti. Ova karakteristika može pomoći u smanjenju osjećaja gladi između obroka, što je posebno korisno tijekom dijete kada je unos kalorija često ograničen.

  2. Očuvanje mišićne mase: Tijekom dijete, postoji rizik od gubitka mišićne mase zbog smanjenog unosa kalorija. Kazein, zbog svog postupnog oslobađanja aminokiselina, može pomoći u očuvanju mišićne mase jer pruža stalnu opskrbu tijela proteinima, čak i tijekom duljih razdoblja bez hrane, poput noći.

  3. Podrška u noćnom oporavku: Konzumacija kazeina prije spavanja može biti korisna jer pruža tijelu potrebne proteine tijekom noći. To pomaže u smanjenju noćnog katabolizma (razgradnje mišićnog tkiva) i podržava oporavak mišića dok spavate, što je važno za očuvanje mišićne mase tijekom dijete.

  4. Povećana termogeneza: Proteini, uključujući kazein, mogu povećati termogenezu, što znači da tijelo troši više energije na probavu i metaboliziranje proteina. To može pomoći u sagorijevanju više kalorija, što može dodatno podržati mršavljenje.

  5. Mikronutrijenti: Kazein je također dobar izvor kalcija, što je važno za zdravlje kostiju, posebno tijekom dijete kada unos određenih nutrijenata može biti smanjen.

Unos kazeina tijekom dijete može biti koristan za kontrolu apetita, očuvanje mišićne mase i podršku oporavku, što su sve ključni elementi za uspješno mršavljenje.

Koja je razlika između micelarnog kazeina i kalcij kazeinata?

Razlikuju sa po različitim putevima u procesu proizvodnje. Micelarni kazein se dobiva putem mikrofiltracije. To je jedan lijepi proces koji se odvija bez kemikalija i pri niskim temperaturama. Na taj način se zadržava omjer proteina. Rezultat takvog procesa je visokovrijedni proteinski prah koji se sastoji od 80% kazeina i 20% sirutke (wheya). 

Kod poizvodnje kalcij kazeinata se koristi kemijski proces zvan kiselo taloženje. To znači da se kazein kemijski odvaja od mlijeka. Rezultat ovakvog procesa je kazein s vrlo malo masti i ugljikohidrata. Međutim, proteini su denaturirani i više nisu u svom prirodnom obliku. Denaturirani ne znači da proteini postaju lošiji. Također kod jednog kuhanog jajeta i kod jednog pečenog odreska su proteini denaturirani.

Prvi saznajte za akcije i prijavite se na naš newsletter

American Express, Master Card, Diners, VISA T-com PayWay

copyright © 2023. Proteka.hr

web shop powered by kanuni