Vitamin B

6 proizvod(a)
Sortiraj

Što su vitamini B?

Vitamini B su skupina esencijalnih hranjivih tvari koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja našeg tijela. Ova skupina vitamina, poznata i kao B kompleks, sastoji se od osam različitih vitamina: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantotenska kiselina), B6 (piridoksin), B7 (biotin), B9 (folna kiselina) i B12 (kobalamin). Svaki od ovih vitamina ima specifičnu funkciju u tijelu, ali zajednički doprinose pretvorbi hrane u energiju, podržavanju zdravlja živčanog sustava, održavanju zdrave kože i kose te proizvodnji crvenih krvnih stanica. Osim toga, vitamini B kompleksa važni su za metabolizam ugljikohidrata, masti i proteina, što ih čini esencijalnim za svakodnevno funkcioniranje organizma.

Kome mogu koristiti vitamini B?

Vitamini B su korisni za širok spektar ljudi, uključujući one s posebnim prehrambenim potrebama ili zdravstvenim stanjima. Primjerice, trudnice i dojilje često trebaju dodatnu folnu kiselinu (vitamin B9) kako bi podržale razvoj fetusa. Starije osobe mogu imati koristi od vitamina B12 jer se njegova apsorpcija smanjuje s godinama, što može dovesti do nedostatka i problema poput anemije. Osobe koje slijede vegetarijansku ili vegansku prehranu također mogu biti podložnije nedostatku vitamina B12, budući da se on uglavnom nalazi u životinjskim proizvodima. Nadalje, vitamini B mogu biti korisni za ljude koji su pod stresom, bave se intenzivnom tjelesnom aktivnošću, imaju problema s probavom ili uzimaju određene lijekove koji mogu ometati apsorpciju ovih vitamina.

Kako pravilno konzumirati B vitamine?

B vitamini se mogu unositi putem hrane ili dodataka prehrani. Namirnice bogate B vitaminima uključuju cjelovite žitarice, meso, jaja, orašaste plodove, sjemenke, lisnato povrće, mahunarke i mliječne proizvode. Međutim, osobe koje ne unose dovoljno ovih namirnica ili imaju specifične zdravstvene potrebe mogu razmotriti uzimanje dodataka prehrani. Dodatke je najbolje uzimati prema uputama na pakiranju ili prema savjetu liječnika ili nutricionista. S obzirom na to da su vitamini B topivi u vodi, višak se izlučuje putem urina, što znači da se teško mogu akumulirati do toksičnih razina. Ipak, uvijek je preporučljivo pratiti preporučene dnevne doze kako bi se izbjegli potencijalni nuspojave.

Kako znati kada treba uzeti B vitamine?

Znakovi nedostatka vitamina B mogu varirati ovisno o tome koji vam vitamin nedostaje. Općeniti simptomi uključuju umor, slabost, promjene raspoloženja, problemi s probavom, kožni problemi, ispucala kosa i nokti, te osjećaj trnaca ili utrnulosti u udovima. Ako primijetite neke od ovih simptoma, možda je vrijeme da razmislite o povećanom unosu B vitamina. Osobe koje su pod velikim stresom, trudnice, starije osobe, vegani, vegetarijanci i sportaši često imaju povećane potrebe za ovim vitaminima. Uzimanje odgovarajućeg B vitamina ili kompleksa B vitamina može pomoći u nadoknadi nedostatka i podržati opće zdravlje. 

Kako se manifestira kad nam fali B vitamina u organizmu?

Nedostatak vitamina B može se manifestirati na različite načine, ovisno o specifičnom vitaminu koji nedostaje. Na primjer, nedostatak vitamina B1 može uzrokovati probleme s pamćenjem, umor i srčane probleme. Nedostatak vitamina B2 može dovesti do ispucanih usana, osjetljivosti na svjetlo i problema s kožom. Nedostatak vitamina B6 može uzrokovati depresiju, zbunjenost i iritabilnost, dok nedostatak vitamina B12 može rezultirati anemijom, umorom, gubitkom pamćenja i neurološkim problemima. Nedostatak folne kiseline (B9) može uzrokovati anemiju i probleme s razvojem fetusa kod trudnica. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, važno je brzo reagirati i povećati unos odgovarajućih vitamina B kako biste spriječili ozbiljnije zdravstvene probleme.

Prvi saznajte za akcije i prijavite se na naš newsletter

American Express, Master Card, Diners, VISA T-com PayWay

copyright © 2023. Proteka.hr

web shop powered by kanuni