Od davnih dana majke muku muče s ovim problemom. Kako nagovoriti klince na povrće? Međutim, nije to samo problem najmanjih. Mnogi i u kasnijim godinama zaziru od povrća!
I gledajte, ne mogu se ovdje praviti nekim svecem ili izuzetkom. U ranim danima i mene je mama morala kreativno nagovarati na zelene komadiće hrane vidljive kraj mesa i ostalih namirnica u tanjuru. Prokulice ne mogu pogledati još dan danas, ali s vremenom sam zavolio gotovo sve ostalo od nekada omraženog mi povrća. Mama, nadam se da si ponosna.
No, nije ovo priča o nadvladavanju osobnih povrtnih demona već tekst o tome zašto bi nam svima dobro došlo osvrnuti se na često zapostavljeni set namirnica u prehrani. Znam da pored pečenog mesa, roštilja i raznih slastica brokula neće zvučati naročito seksi, ali s obzirom da čitate tekst na stranici okrenutoj branši fitnessa i bodybuildinga jasno je da nije sve u tim prehrambenim opcijama.
1. Hrpa nutrijenata!
U normalnoj porciji povrća pronaći će se skoro nevjerojatna paleta vitamina, minerala i fitonutrijenata. Sve to itekako je korisno našem tijelu za otpimalno funkcioniranje, rast, razvoj i niz fizioloških procesa. Od kostiju i kose do očiju i unutarnjih organa. Povrće pokriva sve što u našem tijelu funkcionira. Proteinima nabijene grahorice često su omiljen izvor bjelančevina za vegane i vegetarijance, a uz njih naravno da moramo spomenuti i soju te njene razne prerađevine koje se toliko često spominju da je ponekad lako zaboraviti da se radi o povrću!
Vlakna, beta karoten, folna kiselina, kalcij, sve to može se pronaći u povrću. Dapače, pogledate li samo jedan batat mnogo toga pronalazite već u njemu. Kombinirajući više različitih vrsta povrća ne samo da pospješujete okus jela već i obogaćujete njegov ukupni profil nutrijenata. Ona usamljena brokula, kuhana na pari, više je karikatura nego stvarna prijetnja.
2. Vlakna i ugljikohidrati
Spomenuta vlakna vjerojatno si već više puta vidio kao važan pojam kada govorimo o hrani. Međutim, povrće je tu apsolutni kralj. Vlakna su zbog svoje sastavne osobitosti vrlo zasitna i lakše stvore dojam punog trbuha dok jedemo što znači da ne moramo biti kalorijski opterećeni kao s nekom drugom hranom dok god imamo dobar udio vlakana na tanjuru. Drugačije se probavljaju, lako, a zasitno sjedaju u trbuh pa ih zato rado preporučaju ljudima koji paze na kilažu.
Ugljikohidrati koje konzumiramo iz povrća vrlo su često kompleksni što znači da ih naše tijelo dulje vremena razlaže i koristi kao raspoloživu energiju, a osim toga ne stvaraju tolike skokove oko razine šećera u krvi pa ih nije loše staviti na tanjur ako i to moramo držati na oku. Naravno da postoje iznimke -jedna od njih bila bi kukuruz, ali kao izvori ugljikohidrata, povrće briljira!
3. Upalni procesi i krvni tlak
Antioksidansi jedna su od važnijih stavki prisutnih u povrću kao namirnici. I dok povremene upale nakon dugotrajnih ili intenzivnih treninga nisu loša stvar i čak mogu biti percipirani kao nešto dobro i/ili poželjno, opetovane i kronične upale nisu korisne našem tijelu i protiv njih se moramo boriti. Pogađate, povrće je i tu od pomoći.
Što se krvnog tlaka tiče on je vrlo brzo postao jedna od gorućih tema u zdravlju modernog čovjeka s obzirom da se životni stil s malo aktivnosti i puno dostupne hrane često svede na probleme s tlakom i srcem. Špinat, cikla i drugo zeleno povrće ovdje su nam jako važni. Pomažu regulirati razine krvnog tlaka, zdravlju srca i usklađivanju prehrane s viškom soli kojeg vjerojatno unosimo kroz razne prerađevine obogaćene njome zbog dodatnog pojačavanja okusa.
No ovo su neke općenite korisne stvari vezane uz čovjekovo tijelo kao takvo i povrće kao namirnicu. Imamo li konkretniju preporuku? Imamo!
1. Mrkve - od vitamina A i boljeg vida do beta karotena i manjeg rizika od raka, mrkve su naširoko proklamirane kao vrhunski kvalitetna namirnica!
2. Kelj - apsurdno potentna doza vitamina K i pomoć pri unosu kalcija, kelj možeš napraviti kao varivo, jesti sirov ili dodati u smoothie.
3. Špinat - Vitamin K, vitamin C, vitamin A i još štošta! Popajeva omiljena namirnica s razlogom!
4. Šparoga - Antioksidansi, vitamini, a još k tome i prirodni diuretik. Šparoge nisu uvijek jeftine, ali uvijek vrijede!
5. Luk - od poboljšanja funkcije jetre do poboljšanja okusa gotovo svakog jela, ova jeftina i svestrana namirnica neka se nađe i u tvom frižideru!
6. Patlidžan - Povrće (kažu voće!) koje može upiti i kamuflirati okuse, a pritom pomaže zdravlju srca.
7. Zelene Mahune - klorofil, antioksidansi, vitamini, vlakna. Bez obzira kako ih pripremaš, pružaju ti pravu nutritivnu eksploziju!
Namjerno smo odabrali povrće koje možda nije svakome milo, baš kako bi naglasili koliko korisno i važno može biti, a lako ga se zaboravi kraj svih silnih burgera, pizza, ćevapa i roštilja. Nitko ne kaže da iste treba odmah otpisati, ali naši prijatelji iz vrta moraju pronaći mjesto u dnevnoj prehrani. Ne zbog trendova, nego zdravlja!
Team Proteka