Otkrijte najbolje vježbe za poboljšanje držanja i stabilnosti tijela. Jačajte core, smanjite bolove i poboljšajte držanje uz ove učinkovite vježbe!
Pravilno držanje tijela temelj je zdravlja kralježnice, funkcionalnog kretanja i sportske izvedbe. Loše držanje i slabost core mišića često dovode do bolova u leđima, nepravilnog hoda, pa čak i ozljeda tijekom vježbanja. Dugotrajno sjedenje, loše navike i nedostatak aktivacije ključnih mišićnih skupina dodatno pogoršavaju stanje. Srećom, ciljanim vježbama moguće je ojačati mišiće koji podržavaju pravilno držanje i stabilnost.
Osnovne vježbe za jačanje trbuha i držanja
Pravilno držanje i stabilnost tijela uvelike ovise o snazi i funkciji core mišića, koji uključuju trbušne mišiće, donji dio leđa, mišiće zdjelice i dijafragmu. Ojačan i aktivan core ne samo da poboljšava držanje, već i smanjuje rizik od bolova u leđima, pomaže u ravnoteži i omogućuje bolje izvođenje svih pokreta – od svakodnevnih aktivnosti do sportskih performansi.
Plank – ključna vježba za stabilnost trupa
Plank je jedna od najjednostavnijih, a najučinkovitijih vježbi za jačanje core-a. Izvodi se tako da se tijelo drži u ravnoj liniji, oslonjeno na podlaktice i prste stopala, dok su trbuh, stražnjica i leđa aktivirani. Kako se izvodi?
Postavite se u položaj skleka, ali s osloncem na podlaktice. Zategnite trbuh, gluteuse i održavajte ravnu liniju od glave do peta. Izbjegavajte propadanje u donjem dijelu leđa. Zadržite položaj 30–60 sekundi, postupno povećavajući trajanje.

Plank aktivira duboke stabilizatore trupa, čime direktno doprinosi stabilnosti i držanju.
Dead bug – poboljšanje kontrole pokreta i core snage
Dead bug je vježba koja jača trbušne mišiće i poboljšava koordinaciju između gornjih i donjih ekstremiteta. Kako ju izvesti?
Lezite na leđa s podignutim nogama (koljena pod kutom od 90°) i rukama ispruženim prema stropu. Istovremeno ispružite desnu nogu prema podu i lijevu ruku iza glave, zadržavajući donji dio leđa zalijepljen za pod. Vratite se u početni položaj i ponovite s drugom stranom. Napravite 8–12 ponavljanja po strani.
Dead bug je izvrsna vježba za kontrolu trupa, stabilizaciju zdjelice i prevenciju neželjenog pomicanja kralježnice tijekom pokreta.
Bird-dog – koordinacija i jačanje leđa
Bird-dog cilja duboke mišiće leđa, core i mišiće stražnjice, poboljšavajući ravnotežu i držanje. Kako se pravilno izvodi?
Postavite se na sve četiri, ruke ispod ramena, koljena ispod kukova. Istovremeno ispružite desnu ruku i lijevu nogu, zadržavajući kukove i ramena stabilnima. Vratite se u početni položaj i ponovite s drugom stranom. Napravite 10–12 ponavljanja po strani.
Vježbe za jačanje leđa i ramena
Za pravilno držanje tijela, osim snažnog core-a, izuzetno je važno ojačati leđa i stražnji dio ramena. Upravo ti mišići održavaju uspravnu poziciju, povlače ramena unatrag i stabiliziraju lopatice. Slabost u ovom području često dovodi do zaobljenih ramena, pogrbljenosti i bolova u gornjem dijelu leđa.

Povlačenje prema licu (face pulls) – jačanje gornjeg dijela leđa i držanja
Face pulls su odlična vježba za jačanje mišića gornjeg dijela leđa, posebice romboida, trapeza i stražnjih deltoida. Izvodi se pomoću užeta na sajli, najčešće na visokom remenici.
Postavite uže na visinu glave i stanite u lagani raskorak. Uhvatite uže s dlanovima prema dolje i povucite ga prema licu, laktove vodeći prema van. Fokusirajte se na zatezanje lopatica i kontrolirano vraćanje u početni položaj. Napravite 3 serije po 12–15 ponavljanja.
Ova vježba pomaže u ispravljanju pogrbljenih ramena i poboljšava položaj lopatica, što je ključno za pravilno držanje.
Reverse fly s bučicama – poboljšanje položaja lopatica
Reverse fly pogađa stražnje deltoide i gornje leđne mišiće, a izvodi se u pretklonu s bučicama. Ova vježba povećava kontrolu položaja lopatica i jača mišiće koji ih stabiliziraju.
Stanite s lagano savijenim koljenima i nagnite se prema naprijed u pretklon, držeći leđa ravnima. S bučicama u rukama, dlanovi okrenuti jedan prema drugom, raširite ruke u stranu kao da ''letite''. Zadržite kratko u gornjoj poziciji i kontrolirano spustite bučice. Izvedite 3 serije po 10–12 ponavljanja.
Superman vježba – jačanje lumbalne regije
Superman vježba cilja donji dio leđa, gluteuse i stražnji lanac, što doprinosi stabilnosti i držanju.
Lezite na trbuh s ispruženim rukama i nogama. Istovremeno podignite ruke, prsa i noge od poda, zadržite 2–3 sekunde i polako se vratite dolje. Napravite 3 serije po 12 ponavljanja.
Ova vježba jača lumbalnu regiju, što je ključno za uspravnu i stabilnu kralježnicu. Uključivanjem ovih vježbi u trening rutinu, značajno ćete poboljšati držanje tijela, stabilnost i smanjiti rizik od bolova u leđima.
Kako uključiti vježbe u svakodnevnu rutinu?
Vježbe za poboljšanje držanja i stabilnosti ne zahtijevaju sate u teretani – važno je dosljedno ih uključivati u dnevnu rutinu. Redovitost i pravilno izvođenje ključni su za uspjeh, a dobro programiran raspored omogućuje da ih lako uklopite uz druge treninge ili obveze.
Za početak, dovoljno je raditi 2–3 puta tjedno kompletan trening za držanje i stabilnost, koji uključuje vježbe za trbuh, leđa i ramena.

Primjer tjednog rasporeda:
Ponedjeljak: Core fokus (plank, dead bug, bird-dog)
Srijeda: Leđa i ramena (face pulls, reverse fly, superman)
Petak: Kombinirani dan (sve vježbe s manjim brojem serija)
Svaka sesija može trajati 20–30 minuta, ovisno o broju serija i pauzama. Važno je izvoditi vježbe polako, kontrolirano i tehnički ispravno – kvaliteta je važnija od kvantitete.
Do Čitanja,
Luka Kuhar