Masnoća kože jedan je od onih problema s kožom kojeg se teško riješiti. Prehana, hidratacija i suplementacija u tome nam mogu pomoći.
Masna koža jedan je od onih problema s tenom čije rješavanje se često čini nemoguće dok se sama metoda rješavanja tog problema često svodi na frustrirajuće pokušaje i pogreške. Radi se o prekomjernoj proizvodnji sebuma zbog čega se masna koža presijava, pore su nam proširene, a akne se pojavljuju češće.
Razlozi koji čine kožu masnom su razni - od hormonalnih fluktuacije do generalne genetske predispozicije. Vlaga, stres, premalo tekućine i nezdrava hrana još su neki od potencijalnih razloga. U ovom članku ćemo se osvrnuti na razne metode pomoću kojih možemo našu kožu učiniti ljepšom i čišćom, s posebnim naglaskom na prehranu i suplementaciju.
Utjecaj prehrane na zdravlje kože i proizvodnju sebuma
Prehrana je jedan od bitnijih segmenata našeg životnog stila koji utječe na naše zdravlje općenito, a sasvim sigurno i na naš ten. Hrana koju konzumiramo može izravno utjecati na zdravlje vaše kože i proizvodnju masnoće. Prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i nemasnim proteinima može osigurati osnovne hranjive tvari i antioksidanse koji podržavaju zdravlje kože.
S druge strane, prerađena hrana s velikom količinom rafiniranog šećera i mliječni proizvodi često se povezuju s povećanom proizvodnjom sebuma i pojavom akni kod nekih pojedinaca. Smanjena konzumacija slatkih grickalica i grickalica općenito te mliječnih proizvoda može značajno doprinijeti zdravlju naše kože. Uravnotežena prehrana odličan je način za poboljšati zdravlje naše kože i regulirati proizvodnju masnoće.
A suplementacija? Što s njom?
Općenito govoreći, ne postoji specifičan suplement koji možemo koristiti kako bi točno ciljao naš problem s masnom kožom. No, vitamini i minerali mogu pomoći poboljšati zdravlje kože općenito, što indirektno može popraviti naš ten.
Regulacija proizvodnje sebuma uz cink
Cink je svakako jedan od njih. Poznat je po svojim protuupalnim svojstvima i bitnoj ulozi koju ima za zdravlje kože. Pomaže regulirati proizvodnju masnoće na koži, smanjiti prisutnost akni i ubrzati proces zacjeljivanja rana. Cink je odličan način za pospješiti regulaciju proizvodnje sebuma, što može doprinijeti smanjenju masnoće na našoj koži i učestalost izbijanja akni. Osim toga, cink ima odlična antioksidativna svojstva koja pomažu zaštiti našu kožu.
Omega 3 i smanjenje upalnih stanja
Omega 3 masne kiseline su esencijalne masti koje podupiru zdravlje naše kože tako što smanjuju upalu i održavaju lipidnu membranu kože čitavom. Osim toga, omega 3 pomaže smanjiti i kontrolirati učestalu pojavu akni, ublažiti ekceme i psorijazu tako što smanjuju upalu i podupiru hidrataciju kože. Omega 3 masne kiseline odlične su i za bolju proizvodnju kolagena zbog kojeg koža ostaje čvrsta i mladolika.
Vitamin A za regeneraciju kože
Vitamin A po pitanju njege kože često susrećemo u kremama i serumima, posebno u obliku retinoida. Općenito podupire zdravlje kože tako što pospješuje obnovu stanica i smanjuje proizvodnju masnoće na koži. Pomaže otčepiti pore, smanjiti izbijanje akni te izblijediti hiperpigmentaciju i ožiljke od akni. Vitamin A odličan je način za poduprijeti prirodne procese obnavljanja kože kako bi imali lijepši i čišći ten.
Vitamin D i zdravlje kože
Vitamin D jako je važan za zdravlje kože jer podupire imunitet te promiče rast novih stanica i popravljanje oštećenih. Smanjuje upalu, pomaže zaštiti od UV zračenja i podupire zacjeljivanje rana. Dovoljne količine unesenog vitamina D često se povezuju uz manji rizik od kožnih stanja kao što su akne, ekcemi i psorijaza.
Antioksidativni vitamin E
Vitamin E snažan je antioksidans koji štiti kožu od oštećenja nastalih zbog slobodnih radikala i UV zračenja. Pomaže nahraniti i hidratizirati kožu, popravlja njenu teksturu i izgled općenito. Također promiče zacjeljivanje rana, smanjuje upalu i izblijeđuje ožiljke, zbog čega koža izgleda zdravije i svježije.
Hidratacija i zdrav ten
Uz prehranu i suplementaciju, hidratacija je ključna za održavanje kože zdravom, bez obzira na njen tip. Konzumiranje dovoljno tekućine tijekom dana pomaže u ispiranju toksina iz tijela, reguliranju proizvodnje masnoće i održavanju kože hidratiziranom iznutra. Općenito govoreći, trebalo bi popiti najmanje osam čaša vode dnevno. Točnije, žene bi trebale piti oko 2 i pol litre vode, a muškarci oko 3 i pol litre vode dnevno.
Kada unosimo dovoljno tekućine u tijelo, voda osigurava da su stanice kože dobro hidratizirane, zbog čega koža ima glađi i ljepši izgled. Također pomaže održavati barijeru kože zdravom i zaštićenom od izvanjskih utjecaja, očistiti tijelo iznutra putem sekreta te nahraniti svaku stanicu u našem tijelu tako što prenosi hranjive tvari.
Regulacija masne kože zahtijeva kombinaciju ciljanih proizvoda za njegu kože, prilagodbu načina života i strpljenje. Dosljednost je ključna, stoga se marljivo držite svoje rutine njege kože i dajte joj vremena da poluči rezultate.
Do Čitanja,
Luka Kuhar