Vitamin B je esencijalni vitamin koji igra važnu ulogu u brojnim procesima u našem tijelu. Pročitajte sve što trebate znati o vitaminu B u našem ultimativnom vodiču.
Pod nazivom ‘vitamin B’ podrazumijevamo skupinu vitamina neophodnih za pravilno funkcioniranje tijela, od održavanja zdrave kože, očiju, kose i jetre, do pravilnog funkcioniranja živaca i proizvodnji energije. Također pomaže tijelu da učinkovitije metabolizira ugljikohidrate, masti i bjelančevine. Koji bi to sve vitamini B bili?
Vitamini B su topljivi u vodi, a u njih ubrajamo B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12 - da, baš se lako pamti, zar ne? Zajedno se još nazivaju i B kompleks, a svaki od njih obavlja različitu svrhu u našem tijelu.
Vitamin B1 ili tiamin
Tiamin je česta komponenta razne B vitamin suplementacije, dok u hrani dolazi u cjelovitim žitaricama, chia sjemenkama, bademima, grahu, leći, jajima, govedini i svinjetini. Pomaže pretvoriti glukozu u energiju i igra važnu ulogu u funkcioniranju živaca.
Vitamin B2 ili riboflavin
Riboflavin je važan u metabolizaciji energije, ali i za zdravlje mitohondrija u kojima je dio dva bitna koenzima. Pomaže razbiti masti, proteina i ugljikohidrate tako da se mogu iskoristiti za staničnu energiju. Dobri izvori vitamina B2 su žutanjci, jetrica, govedina, svinjetina i piletina, tunjevina i losos, zeleno povrće, chia sjemenke, bademi i žitarice.
Vitamin B3 ili niacin
Niacin također sudjeluje u pretvaranju ugljikohidrata, masti i alkohola u energiju. Doprinosi zdravlju kožu, živčanog i probavnog sustava. Dok drugi oblici vitamina B ne ostaju stabilni tijekom kuhanja, niacin je iznimnka te ga se jako malo izgubi prilikom pripreme jela. Vitamin B3 je u hrani prisutan u tunjevini, puretini i piletini, svinjetini i govedini, gljivama, smeđoj riži, kikirikiju, sjemenkama i orašastim plodovima, avokadu i grašku.
Vitamin B5 ili pantotenska kiselina
Slično kao i drugi oblici vitamina B, pantotenska kiselina nužna je za metabolizaciju nutrijenata. U ovom slučaju radi se o proteinima, ugljikohidratima, mastima i alkoholu, a vitamin B5 je jako važan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i hormona. Vitamin B5 može se pronaći u shiitake gljivama, jetrici, govedini, ribi, mlijeku, jogurtu i siru, žutanjcima, sjemenkama suncokreta i kikirikiju.
Vitamin B6 ili piridoksin
Piridoksin je nužan za metabolizaciju proteina i ugljikohidrata, ali i formiranje crvenih krvnih zrnaca. Također je dio određenih kemikalija u mozgu te pozitivno utječe na procese u mozgu i njegov razvoj, imunološki sustav i hormonalnu aktivnost. U hrani vitamin B6 pronalazimo u svinjetini, govedini i goveđoj jetrici, puretini i piletini, tunjevini i lososu, slanutku, bananama, krumpiru i raznim sjemenkama te orašastim plodovima.
Vitamin B7 ili biotin
Biotin je nužan za metabolizam aminokiselina i energije, sintezu masti i glikogena. No, povećan unos biotina može značiti i višu razinu kolesterola u krvi. Dobri izvori vitamin B7 su pileća ili goveđa jetrica, losos, jaja, kvasac, avokado, sjemenke suncokreta i chia sjemenke.
Vitamin B9 ili folna kiselina
Folna kiselina je potrebna za formiranje crvenih krvnih zrnaca koja prenose kisik po tijelu. Također je nužna za pravilan razvoj živčanog sustava u fetusu, kao i njegovu DNA sintezu i stanični rast. Hrana bogata vitaminom B9 su špinat, kelj, kupus, govedina i piletina, grašak, grah, leća, sjemenke i orašasti plodovi, jaja i avokado.
Vitamin B12 ili kobalamin
Vitamin B12 pomaže proizvodnju i održavanje crvenih krvnih zrnaca, razgradnju masti i aminokiselina za proizvodnju energije te potpomaže mentalne sposobnosti. U hrani kobalamin možemo pronaći u puretini, piletini i govedini, ribi, jajima, mliječnim proizvodima i spirulini.
Prednosti korištenja vitamina B
Manjak vitamina B može dovesti do raznih simptoma od umora do kognitivnog oštećenja. Ako se osjećate umorno ili tromo, možda je vrijeme da pogledate svoju prehranu i vidite unosite li pravu količinu vitamina B. Neki od simptoma nedostatka vitamin B u tijelu su osjećaj umora ili tromosti, infekcije dišnog sustava, usporavanje rasta u djece, promjene raspoloženja ili ponašanja te nepravilan rad srca.
B vitamini se nalaze u mnogim namirnicama, no mogu se uzimati kao suplementi ako nismo sigurni unosimo li ga dovoljno. Na taj način potencijalno možemo pomoći spriječiti infekcije, poboljšati stanično zdravlje i rast crvenih krvnih zrnaca. Moguće je podići razine energije u tijelu, popraviti apetit i probavu. Također se često koristi kao dodatak kako bi pomogao razinu testosterona kod muškaraca.
Prednosti korištenja vitamina B su velike, a primarno se odnose na osiguravanje normalnog funkcioniranja tijela i njegovog zdravlja.
Do Čitanja,
Luka Kuhar