U jednoj znanstvenoj studiji u Švedskoj, profesorica Juleen Zierath je otkrila da prilikom kratkotrajnog vježanja (u ovom slučaju na sobnom biciklu) dolazi do promjene na genetskom materijalu mišićnih stanica. Test je izvršen na skupini mladih, fizički neaktivnih ljudi koji su samo par trenutaka proveli na sobnom biciklu.
Naime, uzorci mišića koji su se promatrali u studiji su imali manje tragova kemikalija metil grupe nakon vježbanja nego prije vježbanja. Svrha tih metilnih grupa je da smanjenje povećanje mišića. Promjene su posebno nastale na područjima koja utječu na energetski metabolizam - naprotiv - područja koja nisu povezana s metabolizamom su imala postojane količine metilnih grupa. K tome valja napomenuti da što je intenzivniji trening bio, bilo je manje metilnih grupa u područjima stanica vezanih za metabolizam.
Genetske promjene koje nastaju kao poslijedica vježbanja nastaju u epigenomu koji je odgovoran za izražaj gena. Mi naše gene naslijeđujemo od naših roditelja, ali utjecaji okoliša određuju hoće li ti naši geni biti "uključeni" kako bi njihova funkcija mogla biti izražena. Dr. Frank Lipman je to nedavno objasnio:
-
Promjene epigenoma su odgovrne za signale. Signali dolaze iz stanice, od susjednih stanica ili iz vanjskog svijeta.
-
Faktori kao što su prehrana, stres i prenatalna prehrana mogu ostaviti svoj otisak na gene samo kroz epigenom. Radi se, zapravo, o tome da svako od nas naslijeđuje jedinstvenu, nepromjenjenu verziju genetskog koda, ali epigenetski faktori kao što su životni stil i prehrana mogu radikalno promijeniti ono što naši geni, zapravo, rade.
U specifičnom slučaju vježbanja istraživači su dokazali da su mišićne kontrakcije te koje uzrokuju demetilizaciju.
Izvor: huffingtonpost.com